Otarcia i uszkodzenia
pod siodłem

Blog

Partnerzy

Język
Otarcia końskiej skóry 0
Otarcia końskiej skóry

Otarcia końskiej skóry


Przyczyny powstawania otarć u koni możemy podzielić na zależne i niezależne od jeźdźca. Nie jesteśmy w stanie cały czas doglądać konia i chronić go przed wszystkim, co może mu się przytrafić. Konie potrafią zranić się w stajni, na padoku, na pastwisku. Dosłownie w każdym miejscu, w którym przebywają, mogą nabawić się większych lub mniejszych ran. Wyposażenie stajni, ogrodzenie pastwiska czy nawet ugryzienia przez owady mogą przyczynić się do powstania różnych zmian tj. stanów zapalnych, otarć czy ran. Wszystkie zmiany są powodem do niepokoju i mogą wykluczyć naszego konia na jakiś czas z pracy. Na jak długo? To zależy od nas. Jeśli zauważymy ranę i odpowiednio zadbamy o skaleczone miejsce, koń już po kilku dniach będzie mógł znowu towarzyszyć nam we wspólnej pracy na treningach.


Jak powstają otarcia u koni?


Otarcia zależne od jeźdźca powstają na skutek nieodpowiednio dobranego sprzętu, nieodpowiedniej higieny, zarówno konia jak i sprzętu lub z powodu nadmiernego eksploatowania konia podczas pracy. Tego typu otarciom możemy i powinniśmy zapobiegać. Odpowiednio dobrany i dopasowany sprzęt jeździecki, to komfort dla konia oraz gwarancja nieprzerwanych treningów dla jeźdźca. Warto poświęcić temu odpowiednio dużo czasu. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć, będzie to dla nas i dla konia uzasadniona inwestycja.


Odpowiednio dobrany sprzęt, to już połowa sukcesu. Niezwykle ważna jest także higiena. Należy utrzymywać osprzęt w czystości, dbając o niego po każdym użyciu. O czyszczeniu konia przed każdym treningiem mam nadzieję, nie musimy wspominać. Jest to tak ważna sprawa, jak codzienne dbanie o odpowiednio zbilansowany posiłek. Koń jest zwierzęciem całkowicie zależnym od człowieka. Od tego, ile troski i uwagi mu poświęcamy, zależy to jak nasza współpraca i zdrowie konia będzie wyglądało.


Profilaktyka to podstawa


Odpowiednia dieta, higiena i sprzęt dla konia, to trzy żelazne podstawy zdrowej i bezpiecznej współpracy jeźdźca ze zwierzęciem. Ich stosowanie gwarantuje długie godziny spędzone z koniem na wspólnej nauce i zabawie. Aby wyeliminować drobne błędy, niedopatrzenia jeźdźca czy działanie czynników zewnętrznych,  powstał innowacyjny żel silikonowy #podSIODŁO. Suchy żel stosowany pod siodło i wszelkie elementy sprzętu jeździeckiego mające kontakt ze skórą konia. #podSIODŁO to jedyna na rynku profilaktyka przeciw otarciom. Stosowany przed każdą jazdą, daje pewność, że zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby uchronić skórę konia przed uszkodzeniami. Żel jest także doskonałym rozwiązaniem na otarcia na końskiej skórze.


Gdzie u koni występują otarcia - punkty styku konia ze sprzętem jeździeckim


Otarcia ma końskiej skórze dotyczą najczęściej 3 punktów. Kłąb, kąciki pyska i linia popręgu. Wszystkie wymienione miejsca ocierają się przez nieumiejętne użytkowanie sprzętu, brak odpowiedniej higieny lub brak odpowiedniej wiedzy u jeźdźca.
Decydując się na naukę jazdy konnej, należy pamiętać, że nie tylko umiejętności jeździeckie są dla nas ważną wiedzą do zdobycia. Troska o konia, poznanie jego psychiki i zachowań oraznauka odpowiedniej higieny zwierzęcia i sprzętu jest równie istotna.


Otarcia na kłębie


Otarcia na kłębie stanowią największy problem. Najbardziej powtarzalną przyczyną tego typu uszkodzeń jest źle dopasowane siodło. Powodem bywa także brak umiejętności poprawnego siodłania oraz niedokładne szczotkowanie sierści przed siodłaniem. Konie różnią się budową ciała, kategorycznie zabronione jest używanie jednego siodła dla wielu koni. Nawet najbardziej wymyślne “ochrony” niwelujące luki między kłębem a siodłem, nie są w stanie zapobiec otarciom. Im bardziej wymyślna konstrukcja najróżniejszych materiałów układanych pod siodłem, tym gorzej dla konia. Każdy dodatkowy materiał, podwinięcie może dodatkowo podrażnić kolejne miejsce styku. Jeśli wyeliminujemy już problem higieny skóry przed jazdą, jeśli wiemy, że sprzęt zakładamy poprawnie, a mimo to otarcia nadal się pojawiają, to jest tylko jedno wyjście. Należy czym prędzej zmienić siodło.


Częstość występowania otarć na kłębie rośnie wprost proporcjonalnie do temperatury. W sezonie letnim jest to istotny problem widoczny w każdej stajni.


Otarcia w kącikach pyska


Wędzidło, to zaraz po siodle kolejny element osprzętu, któremu musimy dobrze się przyjrzeć i odpowiednio dopasować do naszego konia. To także część sprzętu, o której higienę należy dbać zawsze. W trosce o zdrowie konia, nie można pozwolić sobie na żadne wyjątki. Ale zanim higiena, należy wędzidło odpowiednio dopasować. Skóra na końskim pysku jest bardzo wrażliwa. Wędzidło musi w pysku leżeć swobodnie, ani nie za nisko, ani nie za wysoko. Zbyt niskie zapięcie spowoduje obijanie się wędzidła o zęby konia, zbyt wysokie powoduje nienaturalne podciągnięcie pyska. Istnieje przekazywana z pokolenia na pokolenie szkoła zapinania wędzidła, która mówi, że idealna wysokość zapięcia jest wtedy, gdy u konia ze swobodnie opuszczonymi wodzami tworzy się w kąciku pyska zmarszczka. Niestety w praktyce wygląda to tak, że już najmniejsza zmarszczka świadczy o zbyt wysokim zapięciu wędzidła. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zapinanie wędzidła i obserwacja pyska konia. Gdy zauważymy pojawienie się fałdki w kąciku pyska, zapinamy wiązadło o dziurkę niżej. Marszczenie koniowi pyska jest prostą drogą do powstania otarć w kącikach pyska, a te są ranami, które trudno się leczy.


Otarcia na linii popręgu


Ostatnie miejsce z niechlubnej trójki podatnej na największą liczbę otarć. W przypadku linii mostka i brzucha, na której zapinany jest popręg, największą rolę w profilaktyce otarć odgrywa odpowiednia higiena konia i sprzętu. Konia przed każdym siodłaniem należy dokładnie wyszczotkować. Największą uwagę należy zwrócić na brzuch i mostek. Koń jak każde żywe stworzenie potrzebuje ruchu. Nawet podczas przebywania w boksie brzuch może się wybrudzić, zakurzyć. Zaschnięte, niewyczesane błoto czy piach zebrany podczas tarzania to czynniki, które należy wyeliminować. Wyszczotkowana i czysta sierść to połowa sukcesu. Przed siodłaniem należy także sprawdzić popręg. Sprzęt musi być czysty i suchy.


Niestety nawet czysta sierść i czysty popręg nie dają gwarancji doskonałej ochrony przed otarciami. Czysty popręg, ale źle założony, może spowodować otarcia nawet na dokładnie wyczyszczonej skórze. Po pierwsze unikaj wszelkich fałd skóry pod popręgiem, każda pominięta fałda to gwarancja otarcia po zakończonej jeździe.
Popręg nigdy nie może być za krótki. Samo dopięcie popręgu ma również ogromne znaczenie. Zbyt lekko podpięty teoretycznie daje koniowi więcej swobody, ale w praktyce podczas jazdy przesuwa się nieustannie i trze skórę. Tworzą się otarcia liniowe. Dobrą praktyką jest więc stosowanie dodatkowego zabezpieczenia na brzuch, przez stosowanie nakładki na popręg czy specjalnego rękawa ochronnego.


Co robić, gdy zauważymy otarcie na skórze konia?


Otarcie to bezwzględny sygnał do tego, aby koń miał kilka dni odpoczynku od pracy. Żadne bandaże czy podkłady pomiędzy uszkodzoną skórę, a sprzęt jeździecki nie pomogą. Wręcz przeciwnie, wydłużą okres gojenia, mogą nawet spowodować zaostrzenie stanu skóry. Otarcie najlepiej zdezynfekować i pozostawić otwarte, skóra najszybciej regeneruje się mając stały dostęp świeżego powietrza. Skutecznym przyspieszeniem regeneracji, jest zastosowanie na otarcia i niewielkie rany żelu #podSIODŁO. Działanie tego innowacyjnego żelu silikonowego dla koni, to nie tylko profilaktyka. Dzięki przepuszczalnej warstwie, która tworzy “skórę na skórze” rana może swobodnie oddychać. Żel tworzy na ranie  tarczę przeciw owadom. Owady przyklejają się do niego i nie mają kontaktu z raną. W łatwy sposób możemy je zetrzeć i nałożyć nową porcję serum.

Dbaj także o higienę uszkodzonego miejsca. Muchy lubią składować jaja w otwartych ranach, a to niestety tylko pogarsza stan chorobowo zmienionej skóry.


Rany na ciele konia, tak jak u ludzi zostawiają blizny. Unikaj otarć i uszkodzeń, dbaj o higienę konia, dobieraj sprzęt do potrzeb konia i stosuj go w poprawny sposób. Większość otarć powstaje z winy jeźdźca, bądź odpowiedzialny, stosuj #podSIODŁO


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl